نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد سلامت بوده و نیازمند اصلاح ساختاری هستند از افزایش بودجه حوزه سلامت خبر داد و گفت: هدف ما این است که برای حوزه سلامت منابع پایدار ببینیم.

به گزارش ایسنا، همایون یوسفی در سومین کمیته کشوری آکادمی اقتصاد سلامت با بیان اینکه یکی از خلأهای موجود در حوزه سلامت بحث اقتصاد سلامت است، گفت: اگر بخواهیم با نگاه توسعه پایدار به حوزه‌های مختلف بنگریم حوزه سلامت یکی از حوزه‌هایی است که باید توسعه یابد. البته باید توجه کرد که برای توسعه در حوزه سلامت نیازمند توسعه سایر بخش‌ها هم هستیم. بر این اساس باید بدانیم که بخشی نگری منجر به توسعه پایدار در سطح کلان کشور نمی‌شود؛ بلکه حوزه‌هایی مانند آموزش، بهداشت و … باید متناسب با هم توسعه پیدا کنند.

وی با بیان اینکه اقتصاد سلامت به نحوی منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است،‌ افزود: باید توجه کرد که یکی از نکات مهم در حوزه سلامت توجه به بحث پیشگیری است. این در حالی است که متاسفانه شاهدیم حوزه پیشگیری در کشورهای جهان سوم کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و برنامه ریزی مناسبی برای آن انجام نمی‌شود. خوشبختانه در حال حاضر با اجرای طرح تحول نظام سلامت به عنوان پروژه اصلی رفاه اجتماعی دولت تدبیر و امید اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده اما با این حال به حوزه اقتصاد سلامت و پیشگیری توجه کمتری شده است.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد به دلیل محوریت درمان در طرح تحول نظام سلامت بحث پیشگیری حلقه مفقوده این طرح بوده است، گفت: البته آنچه مد نظر ماست صرفه جویی در منابع و مصارف نیست، بلکه بحث ما در راستای مدیریت مناسب منابع است. یکی از مشکلات طرح تحول نظام سلامت بحث مدیریت منابع و مصارف است و علی رغم رضایت خوبی که اجرای این طرح در جامعه ایجاد کرده اما چون نتوانستیم منابع پایدار برایش تعریف کنیم و اقداماتی چون پزشک خانواده، نظام ارجاع و پرونده الکترونیک را پیش بریم. این طرح با چالش عمیق کمبود منابع مواجه شده است. بنابراین اگر بخواهیم نسخه‌ای واحد برای طرح تحول سلامت ببینیم شاخصه این نسخه بحث اقتصاد سلامت است.

وی با بیان اینکه حجم زیادی از مشکلات و هزینه‌های حوزه سلامت به دلیل افزایش بروز بیماری‌های غیرواگیر است که ناشی از تغییر سبک زندگی بوده است، گفت: این در حالی است که بسیاری از مردم هم از بیماری خود خبر ندارند و به همین دلیل هزینه‌های زیادی به سیستم سلامت وارد می‌شود.

یوسفی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات ما در حوزه سلامت در حوزه تولید و توزیع دارو و داروخانه‌هاست، گفت: ۳۰ درصد هزینه‌های سلامت در حوزه دارو صرف می‌شود و در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که اگر مدیریت نشود مشکلات زیادی خواهیم داشت. بنابراین یکی از مسائلی که می‌تواند در این حوزه کمک کند توجه به بحث پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام آمادگی مجلس برای همگام شدن در حوزه اقتصاد سلامت گفت: شاخصه‌های توسعه سلامت در کشور ما رو به رشد بوده اما این رشد با شاخصه‌های اصلی نظام سلامت چندان منطبق نیست و شاید علتش این است که کمتر در این حوزه از نظرات کارشناسان استفاده کرده‌ایم. من می‌بینم که بنیه تصمیم گیری ما بر اساس کار کارشناسی نیست، بلکه بر اساس رایزنی‌هایی است که انجام می‌شود. مشکل دیگر هم این است که سیاست کمی وارد این حوزه شده و باید بدانیم که ورود سیاست به حوزه‌هایی چون آموزش، سلامت و … تصمیمات را از نظرات کارشناسی دور می‌کند.

یوسفی در ادامه با بیان اینکه بیمه‌ها جزئی از اقتصاد سلامت بوده و نیازمند اصلاح ساختاری هستند، گفت: دولت و مجلس به این موضوع ورود پیدا کرده‌اند. چرا که اگر مشکلات بیمه‌ای را اصلاح نکنیم مشکلات حوزه سلامت همچنان پابرجاست. بنابراین اگر بخواهیم این مشکلات را به صورت اصولی حل کنیم باید ساختار بیمه را اصلاح کنیم.

وی در ادامه با اشاره به بودجه حوزه سلامت در سال ۹۷ گفت: در این زمینه در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در حال بررسی هستیم. البته برای سال ۹۷ در این حوزه افزایش بودجه داشته‌ایم. در عین حال هدف‌مان این است که برای حوزه سلامت منابع پایدار ببینیم.

منبع: isna.ir