اولین دوربین

در این مقاله به بررسی تاریخچه عکاسی در جهان و ایران می پردازیم.

دوربین عکاسی به شکل کنونی الهام گرفته از اتاقک تاریکی است که ابن هیثم در قرن ۵ هجری برای مشاهده کسوف از آن استفاده کرده است.
جعبه ای تاریک که تنها روزنی داشت برای عبور نور و تصویری وارونه و واضح را در سطح مقابل ایجاد می کرد.
تاریخچه عکاسی جهان از همین جعبه تاریک شروع شد.

لئوناردو داوینچی نابغه قرن ۱۶ میلادی در یادداشت هایش این وسیله را camera obscure  نامید و از سوراخ ریز روی جعبه به عنوان pine hole نام برده است.
جعبه تاریک توانست نظر نقاشان را به خود جلب کند و نقاشان ایتالیایی از آن برای طراحی دقیق مناظر استفاده می کردند.

نقاشی به این شیوه با معیارهای واقعی هم خوانی داشته و از پرسپکتیو بسیار صحیحی نیز بهره می برد بعدها یک ریاضی دان به نام Jerome carden با نصب یک عدسی محدب بر روی روزنه جعبه توانست وضوح تصویر را تا حد بسیار خوبی افزایش دهد ولی این تصاویر هنوز قابل چاپ نبودند.
بعدها با کشف کاغذ حساس به نور تاریخچه عکاسی متحول شد که این کشف همانند دیگر کشفیات جهان به صورت اتفاقی رخ داد.

Schulze  یک شیمیدان آلمانی از نیترات نقره و آهک در آزمایشگاه خود استفاده می کرد و روزی برگی بر روی کاغذ آلوده به نیترات افتاد و وقتی او برگ را از روی کاغذ برداشت متوجه مورد عجیبی شد, همه قسمت های کاغذ بر اثر تابش نور سیاه شده بود و تنها قسمت زیر برگ به رنگ خود کاغذ مانده بود.

این اتفاق جرقه ای شد به کشف موادی که به نور حساس می باشند

یک شیمیدان انگلیسی در سال ۱۸۱۹ استفاده از هیپوسولفیت دو سود به عنوان ماده تثبیت کننده تصویر را کشف کرد.

Sir John Fedric William Herschel نخستین کسی بود که ماده تثبیت تصاویر را به دنیا معرفی کرد و تاریخچه عکاسی جهان را با انقلابی بزرگ روبرو ساخت. جالب است بدانید که استفاده از اصطلاح نگاتیو و پوزیتیو در تصاویر عکاسی نیز توسط این شخص رایج شد.


اولین عکس واقعی در دنیا توسطJoseph Nicephore Niepce ثبت شد. وی مخترع فرانسوی بود که بین سال های ۱۸۲۲ تا ۱۸۲۶ توانست تصویری از منظره درختان جلوی منزلش را بر روی کاغذ ثبت کند.
این اولین مورد استفاده از کاغذ حساس به نور بود. جالب است بدانید که عکس ثبت شده توسط نور خورشید تابانده شده با روزن اتاقک تاریکبود که در اثر تابش بیش از ۸ ساعت نور خورشید به وجود آمده بود.
پس از مرگ این مخترع فرانسوی، ادامه کار او را یک نقاش و گالری دار فرانسوی به عهده گرفت.
Louis Jacques Mande Daguerre فردی علاقه مند بود که اطلاعات بسیار کاملی در مورد عدسی ها داشت.