آندوسکوپی معده


آندوسکوپی یا درون‌بینی به انگلیسی  Endoscopy در پزشکی عمل دیدن و مشاهده درون بدن با مقاصد تشخیصی یا گاهی درمانی است که با دستگاهی به نام آندوسکوپ صورت می‌گیرد

حفره‌ها و راه‌گاه‌های درون بدن امکان استفاده از دستگاه آندوسکوپ را برای معاینه پزشکی درون بدن فراهم کرده‌است.

آندوسکوپ یک لوله باریک و انعطاف پذیر با دوربینی بر یک سر آن است. این ابزار از طریق برش جراحی یا از طریق دهان یا مقعد وارد بدن می شود. علت آندوسکوپی بررسی بخش های مختلف بدن، از جمله مفاصل، ریه ها، مثانه، دستگاه گوارش وآپاندیس است. آندوسکوپی فقط برای مشاهده داخل معده و احشا بدن نیست، بلکه برای سایر اعضای بدن نیز کاربرد دارد که ما تعدادی از آنها را برای شما بیان می کنیم. البته بر اساس عضوی که آندوسکوپی می شود، نام آن تغییر می کند.

اصول کار آندوسکوپی استفاده از یک آیینه و نور بازتابیده است. آندوسکوپ های اولیه فقط از چند آیینه و عدسی ساخته شده بودند اما از ۳۰ سال پیش و با پیشرفت علوم، آنها جای خود را به دستگاه های حاوی فیبر نوری دادند که با استفاده از آنها، تصاویر بسیار واضح و روشنی از درون بدن به دست می‌آید.

انواع آندوسکوپی

اندوسکوپی فقط برای مشاهده داخل معده نیست، بلکه برای سایر اعضای بدن نیز به کار می رود که ما تعدادی از آنها را. برای شما بیان می کنیم. البته بر اساس عضوی که اندوسکوپی می‌شود، نام آن تغییر می کند.

  • آرتروسکوپی: آندوسکوپی مفاصل و استخوان‌ها
  • برونکوسکوپی: آندوسکوپی ریه‌ها
  • کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی: آندوسکوپی روده بزرگ
  • سیستوسکوپی و یورتروسکوپی: آندوسکوپی سیستم ادراری
  • الپاراسکوپی: آندوسکوپی ناحیه شکم یا لگن
  • آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی برای مشاهد مری و معده

شیوه انجام آندوسکوپی معده

انجام آندوسکوپی فقط به چند دقیقه وقت نیاز دارد.

از آنجایی که لازم است در هنگام آندوسکوپی، معده شما خالی باشد، اگر قرار است آندوسکوپی در صبح انجام شود، شما باید بعد از خوردن شام، دیگر هیچ چیزی تا هنگام آندوسکوپی نخورید و به صورت ناشتا باشید. اگر هم قرار است آندوسکوپی در بعدازظهر انجام شود، شما باید بعد از اینکه یک صبحانه سبک میل نمودید، دیگر هیچ چیزی تا هنگام آندوسکوپی نخورید.

در هنگام داخل کردن نوک آندوسکوپ به سمت گلو، ممکن است شما یکی دوبار آروغ بزنید که این یک واکنش طبیعی می باشد

برای انجام آندوسکوپی، شما باید راحت بوده و بر روی سمت چپ خود دراز بکشید.

به گلوی شما یک اسپری بی‌حس کننده زده می شود تا چیزی احساس نکنید.

همچنین یک قطعه کوچک محافظ در بین دندان های شما قرار داده می شود. این کار باعث میشود که دندان های شما آسیبی نبیند و نیز دندان های شما هم به آندوسکوپ صدمه نزنند.

وقتی که شما آماده بودید، پزشک، سر آندوسکوپ را روی زبان شما قرار داده و آن را به سمت گلو می‌برد و از شما می‌خواهد که آن را قورت دهید، با این کار، مری باز شده و آندوسکوپ داخل آن می شود و سپس به سمت پایین و معده می‌رود.

دستگاه آندوسکوپی

در طی این مدت، یک پرستار دائما مراقب شما خواهد بود و با یک ساکشن، بزاق شما را که در دهانتان جمع می شود، بیرون می‌کشد (مانند وسیله‌ای که در دندانپزشکی وجود دارد).

وقتی که سر آندوسکوپ وارد معده شد، از طریق یک لوله که در آندوسکوپ قرار دارد، معده باد می شود تا مشاهده داخل آن بهتر انجام شود.

در صورت مشاهده موارد مشکوک، پزشک ممکن است اقدام به نمونه‌برداری از بافت معده (بیوپسی) نماید که این کار، کاملا بدون درد می‌باشد.

وقتی که کار پزشک تمام شد، آندوسکوپ به بیرون کشیده می شود.

مشکلات حین انجام آندوسکوپی معده

در طی انجام آندوسکوپی، اشکالات زیر ممکن است برای شما ایجاد شود:

– احساس فشار در گلو

– احساس ناراحتی در شکم

– زدن آروغ (به خاطر هوایی که به داخل معده فرستاده می شود). در هنگام داخل کردن نوک آندوسکوپ به سمت گلو، ممکن است شما یکی دوبار آروغ بزنید که این یک واکنش طبیعی می باشد.

عوارض آندوسکوپی

آندوسکوپی یک روش بسیار امن است. شما می توانید خطر ابتلا به عوارض آندوسکوپی را با دنبال کردن دستورالعمل پزشکان خود برای آماده شدن برای آندوسکوپی، مانند نخوردن و متوقف کردن داروهای خاص، کاهش دهید. عوارض نادر عبارتند از:

خون ریزی: خطر ابتلا به عوارض خونریزی پس از آندوسکوپی افزایش می یابد اگر علت آندوسکوپی حذف یک قطعه یا نمونه برداری بافت (بیوپسی) باشد احتمال خونریزی وجود دارد.

عفونت: زمانی که روش های اضافی به عنوان بخشی از آندوسکوپی انجام می شود در اثر آندوسکوپی خطر ابتلا به عفونت افزایش می یابد. اکثر عفونت ها جزئی هستند و می توانند با آنتی بیوتیک ها درمان شوند.

سوزش دستگاه گوارش

علائم و نشانه هایی که پس از آندوسکوپی ممکن است مشاهده کنید، عبارتند از:

شرکت رایکا افزار پارس ارائه دهنده انواع نرم افزار های تخصصی پزشکی از قبیل نرم افزارهای آندوسکوپی، برونکوسکوپی و… می باشد.